Přeprava tekutin v letadle

Přeprava tekutin v kabinovém zavazadle

 

Sáček na přepravu tekutin

Sáček na přepravu tekutin

Pomýšlíte, že byste si z dovolené přivezli drahé archivní víno nebo třicetiletou whiskey a máte strach, že by se lahev mohla vlivem ne příliš šetrné manipulace letištního personálu se zavazadly rozbít? Určitě vás proto napadne, vzít si onu lahvinku raději s sebou do kabiny letadla a po celou dobu o ni starostlivě pečovat. Jenže ejhle! Váš poklad skončil v nekompromisní konfiskaci pracovníků letištní bezpečnostní kontroly a vám zůstaly jen oči pro pláč a smutný pohled na účtenku s vyčíslením horentní sumy za exkluzivní nápoj. Proč k takovému neštěstí došlo ozřejmíme v následujících odstavcích.

Dne 17. říjná 2006 bylo v Úředním věstníku Evropské unie vydáno nařízení, které omezuje množství tekutin, gelů a materiálů podobné konzistence přepravovaných v kabinových zavazadlech cestujících. Důvodem k opatření bylo zvýšené riziko použití tekutých výbušných materiálů při výrobě výbušných konstrukcí.

Nařízení uvádí, že se omezení vztahuje na kapaliny, gely, parfémy, pasty, směsi kapalin a pevných látek, obsah nádob pod tlakem a ostatní látky podobné konzistence. Uvedené látky lze na palubě letadla přepravovat pouze za určitých podmínek. Ty praví, že žádné balení nesmí být většího objemu než 100ml a všechna taková jednotlivá balení musí být uschována v průhledném plastovém pytlíku, který navíc musí být opakovaně uzavíratelný a jehož objem je maximálně 1 litr. Současně platí, že předměty uložené v pytlíku se do něho musí pohodlně vejít. Každý pasažér pak smí přepravovat jediný takovýto pytlík. Provokativní cestující si proto jistě s oblibou zabalí do sáčku devět 100ml lahviček od čehosi a naplní je minerálkou, aby mohl tvrdit, že žádná pravidla neporušuje.

Výjimky z přísných pravidel


Naštěstí se nemusí nikdo obávat, že by to s onou omezenou přepravou tekutin bylo až tak vážné. Platí totiž řada výjimek, díky kterým si přes výše uvedené budeme moci do kabiny vzít klidně i půllitrovou plastovou láhev s naší tolik milovanou limonádou. Mimoto, že omezení neplatí pro zdravotní a dietní potřeby nutné pro průběh cesty, včetně jídel pro děti, neplatí rovněž ani pro veškeré tekutiny a gely, které byly zakoupeny v prostorech letiště za bezpečnostní kontrolou. Ano řeknete si, že za bezpečnostní kontrolou žádné obchody nejsou. Na většině civilizovaných letištích jsou však cestujícím k dispozici automaty na nealkoholické nápoje, které přijímají jak domácí měnu, tak eura. Výjimka se vztahuje i na předměty zakoupené v duty free obchodech za pasovou kontrolou. V těch se již výběr neomezuje jen na půllitrové láhve s nealko nápojem, ale nabízí velmi pestré spektrum světově proslulých destilátů, lihovin a likérů. Abyste se však nedostali do křížku s bezpečnostní kontrolou, dbejte na to, aby byla vámi zakoupená lahev prodejcem řádně zabalena v igelitovém obalu s přiloženým dokladem o nákupu.

Samozřejmě, pokud nechcete mít s přepravou tekutin byť sebemenší starosti, kupte si váš oblíbený mok například až na palubě letadle nebo ve vaší cílové destinaci. Pokud si chcete ale dovézt vzácnou lahev s nápojem ze zahraničí, raději ji obalte ručníky a uložte do kufru, který si před odletem necháte odbavit.

 

Publikováno: 15.07.2008
Aktualizováno: 23.10.2011
Autor: Miroslav Tryner

Diskuze: Přeprava tekutin v letadle

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář

Nejčtenější články

Vybrané Fotogalerie





© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist